Často kladené otázky

U veterináře jsem dostala pro kočku pipetu Frontline® Combo - která má zničit i parazity v okolí zvířete. Částka za tuto pipetu byla téměř jednou tak vysoká než když jsme kupovali dříve u jiného veterináře. Existují 2 druhy tohoto výrobku?

ODPOVĚĎ:

FRONTLINE® Combo Spot on Cat je přípravek řady FRONTLINE®, který díky svému složení zvyšuje účinnost proti blechám v tom smyslu, že kromě dospělých cizopasníků hubí i jejich vývojová stádia a tím urychluje eliminaci bleší populace z prostředí domácnosti. V případě přítomnosti blech na zvířeti dochází totiž k poměrně intenzivnímu rozmnožování blech - bleší vajíčka padají z povrchu zvířete na podlahu, kde zejména v kobercích a ve štěrbinách nacházejí ideální prostředí pro další vývoj (larva, kukla, dospělec). Kladená bleší vajíčka jsou zasažena účinnou látkou zpravidla ještě na zvířeti, případně později kontaktem ošetřeného zvířete s prostředím domácnosti (pelíšek, odpočívadla, koberce...).

Cenové rozmezí se může samozřejmě lišit (tvorba koncových cen není nijak limitována), můžete si však předem zjistit cenu veterinárních přípravků a léků a podle toho se zařídit.

Chtěla jsem se zeptat, jestli Frontline spray můžeme použít u malých koťat. Přečetla jsem si, že starší dvou dnů, ale zároveň zabránit olizování se zvířat navzájem. Jak však zabránit kočce-matce, aby svá koťata neolizovala? Může jí to nějak ublížit? Zároveň však nevíme, jak jinak je všechny bezpečně odblešit.

ODPOVĚĎ:

FRONTLINE Spray je skutečně možno použít u koťat od 2. dne věku, dávka však musí být přiměřená, tj. podle velikosti kotěte, maximálně v objemu jednoho střiku tlakové pumpičky u balení 100 ml (pro nejmenší koťata bude odpovídat spíš dávka kolem poloviny objemu jednoho střiku). Objem 1 střiku u balení 100 ml odpovídá 0,5 ml přípravku a to je dávka asi na 150 gramů váhy ošetřovaného zvířete. Je potřeba při aplikaci chránit obličejovou část hlavy kotěte a přípravek po nastříknutí jemně rozetřít po celém povrchu těla (včetně hlavy). Ruce při aplikaci je třeba chránit gumovými rukavicemi.

Koťata po aplikaci separujte od matky i od sebe navzájem (v prostředí s pokojovou teplotou, bez průvanu) až do zaschnutí povrchu těla, což je záležitostí maximálně 30 minut. Po zaschnutí přípravku již mohou být koťata v běžném kontaktu s matkou. Kočka - matka by měla být samozřejmě ošetřena obdobným způsobem, odpovídající dávkou (6 - 12 stisků tlakové pumpičky na 1 kg hmotnosti podle délky srsti u balení 100 ml). Při vmasírování do kůže celého povrchu těla je vhodné vyhnout se strukům mléčné žlázy.

U kočky by bylo možné i použití zakapávací aplikační formy FRONTLINE Spot on místo spreje, u koťat se dá forma Spot on použít až od věku 8 týdnů. Návod k použití přípravku je umístěn pod etiketou plastové sprejové nádobky, informace najdete i tam.

Pokud došlo k aplikaci Frontline na špatné místo na hřbetě a 10- měsíční kočka přípravek olízala, hrozí jí nějaké zdravotní problémy?

ODPOVĚĎ:

Vzhledem k bezpečnostní šíři přípravku Frontline je pravděpodobné, že kočce po olízání přípravku z místa aplikace následné zdravotní problémy nehrozí. Tyto situace mohou být provázené zvýšeným sliněním přechodného charakteru (reakce na pomocné látky, které jsou součástí přípravku), zpravidla bez dalších následných poruch. Doporučuji příště aplikovat kočce přípravek až na skutečný přechod hřbetu na krk. Kočka je schopná pohodlně otočit hlavu až na hřbet a aplikovanou látku, pokud není aplikována v blízosti krku, z těchto míst olízat.

Použila jsem Frontline spray na kotě staré 2 měsíce a chtěla bych vědět, zda tento přípravek blechy zabíjí a jejich vajíčka též nebo jsou blechy jen omráčené a musí se likvidovat jiným způsobem. Dostali jsme totiž 2 měsíční kotě, a to je plné blech, takže se chytám jakékoliv rady jak se blech zbavit a kotěti pomoci od škrábání se a též mám obavy z toho abych neměla blechy po celém bytě v kobercích a sedací soupravě.

ODPOVĚĎ:

Frontline spray na 2-měsíční zablešené kotě jste zvolila velmi vhodně, tento přípravek samozřejmě blechy usmrcuje a je navíc pro ošetřené zvíře maximálně šetrný a bezpečný. Je-li aplikován v doporučené dávce (počet stisků sprejové pumpičky podle váhy zvířete - viz. příbalová informace pod etiketou obalu nebo na webu), jeho účinnost je velmi vysoká. Vajíčka blech sice nehubí, ale působí poměrně rychle, dřív, než začnou blechy vajíčka produkovat.

Hubící efekt na vajíčka má Frontline Combo Spot on (zakapávací pipeta, která se aplikuje zvířeti na kůži hřbetu při bázi krku). Lze jej použít u kotěte od věku 8 týdnů. Účinnost obou přípravků proti blechám u koček je 1 měsíc - po této době je možné (a vhodné) ošetření opakovat.

Sprejová forma je velmi ekonomická u koček (vzhledem k malé velikosti zvířete), nicméně je u nich často obtížně aplikovatelná, protože syčivý zvuk pumpičky u většiny koček vyvolává strach a z něho vyplývající únikové reakce.

Včera jsem aplikovala svému psovi Frontline Spot on pipetu proti blechám. Chci se zeptat, je možné pak použít (za jak dlouho?) i Frontline spray a dát jí antiparazitní obojek? Není toho moc najednou?

ODPOVĚĎ:

Po aplikaci pipety Frontline Spot on na zvíře by neměly být použity žádné další přípravky, zejména proto, že nejsou známy interakce mezi různými produkty při kombinovaném použití.

Frontline Spot on likviduje dospělé blechy efektivně, pokud však je napadení masivnější, může celková eliminace blech (jejichž vývojové fáze - vajíčka, larvy a kukly - se nacházejí v prostředí, v němž zvíře žije, tedy nejčastěji v prostředí domácnosti) trvat i po ošetření Frontlinem delší časovou periodu (řádově několik týdnů až měsíců). Rychlejší eliminaci bleší populace poskytuje Frontline Combo, který působí také na vývojová stádia tohoto zevního cizopasníka - doporučoval bych tedy pro příští ošetření (po 1 měsíci) použít tento posledně jmenovaný přípravek (k dostání u veterináře, případně v lékárně) a po dalším měsíci znovu.

Obě aplikační verze by měly být používány samostatně – buď sprej nebo pipeta, nejdříve s měsíčním rozestupem. Pokud je sprej použit v dostatečné / doporučené dávce (je uvedena v příbalové informaci, po odlepení etikety na aplikační nádobce), vykazuje leckdy i lepší výsledky, především rychlejší nástup účinku.

Nicméně zkušenosti potvrzují možné použití Frontlinu spreje i v období 1 měsíce po ošetření Frontlinem spot on, a to formou přestříknutí predilekčních partií těla psa, především oblasti plecí, krku, event. hlavy (opatrně v okolí očí, nosu, dutiny ústní a uší) a spodních partií, které jsou v kontaktu s vegetací – „nástupním“ prostředím pro klíšťata. Týka se to především pracovních, loveckých a sportovních psů, pohybujících se často náročným terénem, v lokalitách s vysokým výskytem klíšťat. Nemělo by být prováděno častěji než 1x za 10 dnů.

Mám téměř dvouletou fenku yorkshire teriéra s hmotností 1,4 kg. Je možné použít Frontline Spot-On k ochraně proti klíšťatům?

ODPOVĚĎ:

Frontline Spot-On a Frontline Combo Spot-On je možné použít u psů starších 8 týdnů a s hmotností větší než 2 kg.

Proto bych u malých psích plemen nedosahujících hmotnostního limitu doporučoval k ochraně proti klíšťatům a blechám použít Frontline spray.

Je možné použít Frontline Combo Spot On pro psy na kočky? Pokud ne, proč?

ODPOVĚĎ:

Frontline Combo pro psy má trochu odlišné složení od téhož přípravku určeného kočkám - liší se v objemu jedné ze dvou účinných látek. Z tohoto důvodu by měla být jednotlivá balení použita pro druh (u psů i váhovou kategorii), pro něhož jsou určena, nicméně při náhodné záměně Frontline Combo Dog S s Frontlinem Combo Cats bezpečnostní riziko nehrozí.

Vím, že se doporučuje nekoupat 48h před aplikací Frontline Spray. Zajímalo by mě na kolik procent by účinkoval po aplikaci 24h po koupání. Kvůli blechám. Šlo by aplikovat po koupání a za pár dní znovu?

ODPOVĚĎ:

Doporučení použít Frontline až 48 hodin před nebo po koupání vychází z faktu, že účinná látka (fipronil) se po aplikaci na povrch zvířete váže na tukové substance kožního mazu. Prostřednictvím kožního mazu je fipronil transportován do mazových žlázek a chlupových váčků uložených v kůži a z těchto depot je postupně uvolňován zpět na povrch těla – zajišťuje tak dlouhodobou ochranu proti zevním cizopasníkům. Pokud dojde k použití agresivního šamponu, může dojít k rozpuštění části kožního mazu a naváže se tím pádem menší množství účinné látky – v případě koupání před aplikací. Pokud bychom zvíře koupali brzy po aplikaci, mohla by se odplavit část účinné látky, která ještě nebyla odtransportována do kožních depot spolu s kožním mazem.

Zdá se, že u většiny psů nesnižuje koupání 2 dny před nebo 2 dny po aplikaci účinnost ošetření Frontlinem. Pokud pes netrpí zvýšenou suchostí pokožky (srsti), lze předpokládat, že - při použití kvalitního jemného šamponu pro psy – nebude účinnost přípravku Frontline® spray snížena, respektive že nebude zkrácena délka účinnosti. Pro maximální jistotu je však vhodnější termín vynechání koupání 2 dny před či po ošetření Frontlinem. Celkovou aplikaci by bylo vhodné zopakovat po uplynutí 1 měsíce.

Lze použít FRONTLINE přípravek u fen v polovině březosti a u kojících fen?

ODPOVĚĎ:

Frontline sprej, Frontline spot on i Frontline Combo spot on je možné použít u březích i kojících fen a koček. Frontline Tri-Act v průběhu březosti nebo laktace lze u psa použít pouze po zvážení poměru léčebného prospěchu a rizika příslušným veterinárním lékařem.

U kojících fen je vhodné zajistit, aby nedošlo k případnému olizování místa aplikace na hřbetě feny štěňaty (v případě aplik. formy spot on). Při použití sprejové formy Frontline je nutné aplikovat přípravek feně mimo prostor se štěňaty a ke štěňatům ji pustit až po zaschnutí (zpravidla asi půl hodiny). Při ošetření kojící feny sprejovým Frontlinem je také vhodné vyhnout se aplikaci na struky (s ohledem na následně sající štěňata).

Mám dotaz ohledně vedlejších účinků Frontline. Ve čtvrtek večer jsme aplikovali u našeho ročního 11 kg psa roztok určený pro psy od 10 kg. v neděli a v pondělí ráno několikrát zvracel, pouze žaludeční šťávy. Není možné, že by to mělo spojitost?

ODPOVĚĎ:

Zdravotní potíže (opakované zvracení), které se vyskytly u vašeho psa, s největší pravděpodobnosti neměly souvislost s přípravkem Frontline, kterým bylo zvíře ošetřeno 2 - 3 dny předtím. Vyšší pravděpodobnost takovéto souvislosti by byla v případě výskytu zvracení do několika hodin po ošetření, pokud by došlo k olízání přípravku z místa aplikace. I v těchto případech však zpravidla dojde spíš ke zvýšenému slinění.

Vzhledem k tomu, že účinná látka se vstřebává jen v zanedbatelné míře, je bezpečnost přípravku velmi vysoká. Zvracení jako případný nežádoucí účinek je uváděno jako vzácné.

Pokud nedošlo k úplné úpravě zdravotního stavu vašeho psa, byla by vhodná návštěva (nebo alespoň konzultace) vašeho veterinárního lékaře.

Může se spray použít i pro 4týdenní koťátka proti blechám. V e-shopech se oproti Vašim stránkám uvádí minimální věk 8 týdnů.

ODPOVĚĎ:

Frontline Spray je možné použít v případě potřeby u koťat (stejně jako u štěňat) již od věku 2 dnů. Údaj o možnosti prvního ošetření koťat ve věku 8 týdnů platí pro ošetření aplikační formou Spot on - zároveň by neměla být váha ošetřeného kotěte nižší než 1 kg.

Je pravda, že je Frontline odolný proti vodě?

ODPOVĚĎ:

Informace o odolnosti přípravku FRONTLINE proti vodě je pravdivá, ale je vhodné zohlednit následující:

  • koupání psa vynechat 2 dny před a 2 dny po aplikaci přípravku
  • občasné zmoknutí po ošetření Frontlinem účinnost prakticky nesnižuje
  • totéž platí pro šamponování (kvalitním jemným šamponem) a koupání v přírodních vodách, není-li příliš časté - koupání častější než 1 x týdně může účinnost (respektive její délku) zkrátit
  • při ošetření sprejem je nutné aplikovat dostatečnou dávku, která je dána počtem stisků tlakové pumpičky v návaznosti na váhu zvířete (a délku srsti)
  • přesná specifikace je součástí návodu k použití, který je umístěn pod etiketou sprejové nádobky), rovnoměrně na celý povrch těla a na kůži, ne pouze na srst ( to platí zvláště u dlouhosrstých psů) - aplikovaný přípravek zapravit /vmasírovat na kůži rukou chráněnou gumovou rukavicí.

Zejména v oblastech se silným výskytem klíšťat doporučuji také prohlídku psa po každé vycházce (zejm. pohyboval-li se v lese, křovinatém terénu, v parkových porostech apod.) a odstranění těchto cizopasníků pohybujících se na povrchu a v srsti. Nejčastěji jsou vizuálně zjistitelní na povrchu těla psa v následných 30 - 60 minutách po návratu z vycházky.

Proč můj pes po aplikaci spot-onu Frontline stále nosí domů klíšťata? Většina jich je nepřisátá. Znamená to, že tento přípravek nepůsobí jako repelent? Působí (zabíjí) pouze při přisátí klíštěte do kůže? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Repelentní účinek má z produktové řady Frontline pouze Frontline Tri-Act, určený pro psy. U ostatních přípravků této řady repelentní účinek není, takže lezoucí klíšťata i na ošetřeném zvířeti můžete najít.

K zahubení klíšťat dochází kontaktem klíštěte s účinnými látkami přípravku, které se nacházejí na povrchu kůže a srsti. Po aplikaci přípravku se váží na tukové substance kožního mazu a jeho prostřednictvím pronikají do mazových žlázek a chlupových váčků lokalizovaných v kůži. Z těchto depot se postupně uvolňují zpět na povrch a obnovují koncentrace účinných látek.

Při pohybu v srsti zvířete dojde tedy ke kontaminaci klíštěte fipronilem (u Frontlinu Tri-Act navíc ještě permethrinem) a k jeho následnému usmrcení. Od napadení klíštětem dochází k jeho zahubení v průběhu několika hodin a většina cizopasníků je usmrcena dřív, než se stačí uchytit v kůži. I po případném přisátí však dojde minimálně u 90% těchto klíšťat k jejich úhynu, a to do 24 - 48 hodin po napadení (k přenosu závažných onemocnění od klíštěte dochází zpravidla až po uplynutí právě této doby). U psa ošetřeného přípravkem Frontline Tri-Act spot on dochází k zahubení klíšťat (a také blech) během 6 hodin od napadení (od 2. dne po ošetření a po dobu celého měsíce). Klíšťata přítomná na psech v době ošetření jsou usmrcena během 48 hodin.

Pokud chcete minimalizovat riziko silného napadení, je v době sezóny klíšťat vhodná zběžná prohlídka psa (event. i za pomoci hřebene) po každé vycházce, zejména pokud se evidentně nacházíte v zóně zvýšeného výskytu (tyto zóny se mohou rok od roku lišit - místa se slabým výskytem např. v minulém roce mohou mít letos masivní výskyt klíšťat a naopak). Zjištěná pohybující se klíšťata je vhodné manuálně odstranit (rukou chráněnou rukavicí).

Může se něco stát psovi, který se olizuje po nastříkání Frontline sprayem?

ODPOVĚĎ:

Po aplikaci Frontline spraye je potřeba zabránit lízání do doby, dokud nedojde k zaschnutí přípravku na těle zvířete. K zaschnutí dochází poměrně rychle vzhledem k tomu, že přípravek obsahuje izopropanol, tedy látku, která se rychle odpařuje. Zasychání je otázkou několika minut. U velkých plemen s dlouhou hustou srstí maximálně půl hodiny. Pokud i dojde k náhodnému olíznutí, není třeba mít zbytečné obavy - může se objevit následně jenom krátkodobé slinění jako reakce na výše zmíněný izopropanol. Ideální doba k alikaci je večer před spaním, protože přes noc se pes zpravidla věnuje spánku a nikoliv sám sobě, tedy péči o své vlastní tělo. Po zaschnutí dochází zejména u dlouhosrstých zvířat k mírnému slepení srsti - je proto vhodné srst po dokonalém vyschnutí nebo následný den jemně rozčesat za použití hřebene.

ODPOVĚĎ:

FRONTLINE Combo obsahuje navíc další účinnou látku – (S)-methopren – která působí na hubení vývojových stádií blech. Těmito vývojovými stádii jsou vajíčka, larvy a kukly. Dospělá bleší samička začne brzy po napadení hostitele (psa či kočky, výjimečně také člověka) a opakovaném nasátí krve produkovat vajíčka, která padají z povrchu těla zvířete na zem. Zde se z nich po několika dnech líhnou larvy, které se zpravidla zakuklí do 1 – 2 následujících týdnů. Larvy mají schopnost omezeného pohybu, kterého využívají při shánění potravy a také pro hledání vhodného úkrytu (škvíry v podlaze, mezery v parketách, místa pod nábytkem, bytové textilie, koberce). Postupně na sebe nabalují zbytky a částečky organického i anorganického materiálu a přecházejí do dalšího stádia – fáze kukly. Ta představuje nejodolnější formu celého vývojového cyklu, schopnou přežívat v prostředí mnoho měsíců - to v případě, že podmínky (zejména teplota, vlhkost vzduchu a především přítomnost vhodného hostitele) pro přeměnu v dospělou blechu nejsou příznivé.V opačném případě může dojít k dokončení vývoje cizopasníka vyklubáním dospělé blechy z kukly během 10 – 20 dnů. Vajíčka, larvy a kukly blech představují potenciální riziko, které může při neřešeném zablešení zvířat způsobit postupné promoření domácnosti. Takovouto pokročilou fázi problému je mnohdy nutné řešit radikální desinsekcí celého bytu. Za této situace dospělé blechy na hostitelských zvířatech představují v podstatě pouze špičku ledovce – zhruba 5% z celé přítomné populace; 95% tvoří právě vývojová stádia v okolním prostředí.

(S)-methopren, který je navíc obsažen v přípravku FRONTLINE Combo Spot-On, je růstovým inhibitorem hmyzu a účinně brání rozvoji zmíněných růstových fází blech. Působí v největší míře na vajíčka bezprostředně po jejich kladení ještě v srsti ošetřeného zvířete -takto kontaminovaná vajíčka zpravidla nejsou schopna dalšího vývoje. Hubí nebo fatálně oslabuje také larvy, přítomné zejm. na poduškách či podložkách pelíšků, případně na plochách, s nimiž je zvíře v častém kontaktu.

Kombinace jmenovaných dvou látek - fipronilu a (S)-methoprenu v přípravku FRONTLINE Combo tedy působí rychlejší eliminaci blech a preventivně brání jejich rozvoji.

Mému psovi byl zjištěn dravčík. Chtěla bych se zeptat, zda spray Frontline nebo pipeta proti tomuto roztoči zabere.

ODPOVĚĎ:

Frontline má zpravidla velmi dobrý efekt i na dravčíka, přestože je účinek registrován pouze na blechy, klíšťata a všenky.

Za vhodnější bych považoval spray, kterým zajistíte skutečně dokonalé ošetření celého těla. Dávka musí být dostatečná, po nastříkání na kůži je vhodné přípravek ještě lehce vmasírovat (za použití gumových rukavic) a ošetřit skutečně celý povrch včetně hlavy (opatrně kolem očí, nosu, tlamy, uší). Množství použitého přípravku na váhu vašeho psa i ostatní důležité informace najdete po odlepení etikety, která je součástí balení.

Doporučitelné bude opakované ošetření po 4 týdnech.

Aplikovala jsem pejskovi Frontline® Spot on a za tři hodiny po aplikaci zmokl (ale hodně). Má i toto vliv na účinnost?

ODPOVĚĎ:

Zmoknutí 3 hodiny po aplikaci Frontlinu je skutečně krátká doba, obecně se nedoporučuje koupání po 2 dny od ošetření. Nicméně zmoknutí představuje přeci jenom méně agresivní ovlivnění kožního pokryvu a jeho součástí než koupání, zejména za použití šamponu. Pravděpodobně ale ke ztrátě části aplikovaného přípravku následkem promoknutí došlo, takže lze předpokládat, že ochrana proti cizopasníkům bude nižší, respektive délka účinku se zkrátí. Pro příště doporučuji aplikovat přípravek večer před spaním (tedy už po posledním venčení), čímž možnost následného náhodného zmoknutí bude vyloučena. Navíc bude pes přes noc mimo kontakt s lidmi - příslušníky domácnosti a vyloučí se tak možnost hlazení na místě aplikace několik hodin od ošetření.